Karate klub Trbovlje
1420 Trbovlje, Slovenija
Karate klub Trbovlje Company Information
Splošne informacije
KAJ JE KARATE?
Izvor besede karate: kara – prazna, te – pest. Karate je veščina borbe brez orožja. Nasprotniki si zadajajo in prejemajo udarce z rokami in nogami. Karate je kontrolirana demonstracija moči. Lahko ga opredelimo kot veščino ali kot šport. Pojem borilna veščina je mnogo širši. Obsega vse tehnike brez obzira na njihov namen. Cilj je zadati nasprotniku bolečine ali ga poškodovati. Ko pa borbo dveh nasprotnikov časovno omejimo, izločimo udarce, ki poškodujejo in demonstriramo moč, hitrost, spretnost in bogastvo tehničnega repertoarja na visokem nivoju kontrole pa govorimo o športnem karateju.
Nihče od nas ni pričakoval, da bo KARATE, ko je k nam prišel pred dobrimi tremi desetletji, postal to kar danes je – ŠPORT, ki se enakovredno kosa z ostalimi športi. KARATE – četrti šport na svetu po popularnosti in razširjenosti se je še pred nekaj leti zadrževal na desetem mestu. Danes so od njega popularnejši samo še nogomet, atletika in košarka. S prihodom Bruce Leeja v začetku sedemdesetih let na filmska platna je filmska industrija začela doživljati novo mladost. Vsaj kar se »krvavih« filmov tiče. Gledalci so navdušeno ploskali, vpili, ko so ga zagledali na filmskem platnu, kajti ko se je Bruce Lee spopadal z zlikovci, je njegov boj postal ples čudovite lepote. Nič takšnega kot vsesplošni saloonski pretep na divjem Zahodu – vse kaj drugega kot vulgarnost revolveraških dvobojev. Njegov boj je postajal do zadnjih meja izpopolnjena znanost o človeškem telesu in nasilje, še tako gnusno, je vsaj na videz postalo »brezmadežno«. In kaj je za povprečnega gledalca sprejemljivejše. Tudi kasnejše zvezde filmskih platnov: Chuck Norris, Van Dame, Steven Segal in ostali so nedvomno mnogo prispevali k popularizaciji te borilne veščine.
Zakaj vaditi ravno karate? Treniranje karateja razvija v odraščajočem obdobju še posebej pri mladih otrocih sposobnost orientacije v prostoru, občutek ravnotežja, moč telesa, umnost ter bistrost duha, koncentracijo in preciznost. Zahvaljujoč vestnemu treniranju se lahko lepo razvijejo pomembne karakteristike osebnosti kot so odločnost, marljivost in samokontrola. Karate nam vrača to, kar smo vanj vložili. Za mlade, ki se še razvijajo in rastejo, se dobre lastnosti karateja prenašajo tudi na kasnejša leta. Ravno zaradi tega je karate v zadnjem desetletju v veliki meri postal šport oziroma veščina otrok.
Borilne veščine so okvir, v katerem lahko mladi in starejši razvijajo svoj talent in navdušenje, so okvir v katerem lahko vsakdo razvija svoja nagnjenja.
KRATKA ZGODOVINA KARATEJA
O začetku karateja obstaja več teorij, nobena pa ni natančna. Začetke pripisujejo indijskemu menihu DARUMI, ki je prišel iz Indije na Kitajsko, da bi predaval budistično religijo. Takrat je bila na oblasti dinastija SUNG (420 – 490 l.pr.n.š.). DARUMA se je zadržal v samostanu Šaolin, kjer je poučeval različne veščine (veščine s palicami, rokoborbo).
V 7. stoletju pride do odprtja Japonske proti Kitajski. Tako so se začele prenašati veščine iz Kitajske na Japonsko. Te veščine so najprej prenesli na Okinawo. V začetku so bile te veščine le privilegij Samurajev (vitezi, narodna policija).
V 19. stoletju se pojavita dva učitelja: ITOSU in HIGEOMA. Karate so vnesli v šolske okvire. Učitelji FUNAKOSHI, KENEVA in INIJAGA so učenci teh dveh.
Prvo javno demonstracijo karateja je izvedel FUNAKOSHI GICHIN na Okinawi leta 1906. FUNAKOSHI GICHIN je ustanovitelj modernega karateja. Karate je iz borilne veščine priredil za športno veščino – prepovedal je kontakt. Leta 1920 se karate prvič pojavi izven Japonske – v ZDA. V Evropi se prvič pojavi leta 1950 v Franciji. Karate je prišel v Evropo preko juda. Pojavljali so se japonski inštruktorji juda, ki so pokazali prve tehnike karateja.
RAZVOJ KARATEJA V SLOVENIJI
Na prve poskuse vadbe karateja v Sloveniji naletimo leta 1964 v Mariboru. V okviru Judo kluba Branik sta karate pričela gojiti Jože KUKOVEC in Boris VODOPIVEC. Njuna aktivnost je bila omejena na demonstracije, ki sta jih prirejala za svoje prijatelje. Toda ta dejavnost je kmalu zamrla.
Prvi karate klub v Sloveniji je bil ustanovljen 11. oktobra 1967 v Krškem. Trener kluba je bil Stane ISKRA, pionir slovenskega karateja. S karatejem se je seznanil v zagrebškem Budokai centru pri dr. Eminu TOPIČU, svoje znanje pa je nato prenesel v Slovenijo.
Drugi vidnejši pionir slovenskega karateja je dr. Ervin PEČNIK iz Dravograda. Za karate se je navdušil v času študija medicine v Zagrebu. Leta 1968 se je vrnil domov. Okrog sebe je zbral skupino mladih zanesenjakov in 28. oktobra istega leta ustanovil klub na Ravnah na Koroškem.
Dne 22. novembra 1968 je pri republiški judo zvezi prišlo do formiranja Karate odbora Slovenije. V odboru so delovali karate klubi Branik Maribor, Gorenje Velenje, Ravne na Koroškem, Krško in Rogaška Slatina. Za predsednika je bil izvoljen Ervin PEČNIK (Ravne).
Ker so bili karateisti v Judo zvezi Slovenije prepuščeni sami sebi in od zveze niso dobivali nikakršnih materialnih sredstev, se je pojavila potreba po osamosvojitvi odbora. Zato je 25. maja 1969 v Mariboru prišlo do zasedanja skupščine Karate odbora Slovenije, katere se je udeležilo devet delegatov iz šestih klubov. Ervin PEČNIK je podal poročilo o petmesečnem delovanju odbora ter predlagal, da se ustanovi KZS (Karate zveza Slovenije). Delegati so predlog soglasno sprejeli. Člani zveze so bili tedaj Karate klubi Kata Ljubljana, Gorenje Velenje, Branik Maribor, Fužinar Ravne na Koroškem, Krško in TAK Ljubljana.
Ulica 1. junija 4 Trbovlje
- Delovni čas
- Parkirišče
- Podjetje ima parkirišče.
- Telefonska številka
- +38641680724
- Linki
- Računi družbenih omrežij.
Karate klub Trbovlje Reviews & Ratings
How do you rate this company?
Are you the owner of this company? If so, do not lose the opportunity to update your company's profile, add products, offers and higher position in search engines.